نکات فنی درنگهداری بهتر و استفاده بهینه از خودرو


نگهداری خودرو
خودروهای شخصی به ضرورتی برای زندگی تبدیل شده‌اند. امروزه بخشی از دارایی‌ خانواده‌ها برای خرید خودرو و استفاده‌های ضروری و رفاهی از آن اختصاص می‌یابد و خودروها معمولا پس از املاک، گران‌ترین دارایی محسوب می‌شوند. بالطبع خودروها به دلیل پیچیدگی فنی و شرایط استفاده به نگهداری و مراقبت ویژه نیاز دارند وگرنه سرعت استهلاک آنها بالا می‌رود و این مترادف است

با ضرر های مادی صاحبان خودرو و عدم امکان استفاده در بهترین حالت و شرایط خودرو و در پی داشتن هزینه‌هایی که که به سادگی قابل پیشگیری است . خودروها اصولا جزو دارایی‌های سرمایه و با عمر مفید بالا محسوب می‌شوند و در صورت نگهداری صحیح می‌توان آنها را سال‌های متمادی چه برای استفاده و چه برای فروش، سالم و سرحال نگه‌ داشت. اگر هم قرار باشد خودروی مدل بالاتری خریداری شود فروش خودروی موجود با قیمت مناسب انتخاب‌های بهتر و بیشتری پیش رو می‌گذارد.

ما در این فرصت کوتاه سعی داریم به نکاتی بپردازیم که نیاز به تخصص فنی نداشته و با اندکی توجه و صرف وقت میتواند در نگهداری بهتر خودرو به همه عزیزان و صاحبان خودرو در هر سطحی کمک کند.

مراقبت‌های مربوط به خودرو بسیار متنوع و گاه تخصصی هستند،‌ اما بنا به نظر کارشناسان و خودروسازان می‌توان با رعایت برخی نکات اساسی و کمی دقت و ملاحظه استهلاک خودرو را تا ۴۰ درصد کاهش داد و بر عمر مفید آن افزود.

موارد اولیه در نگهداری خودرو


ـماهی یک بار بدنه خودرو را با آب ولرم یا سرد بشویید. برای این کار از مواد شوینده مخصوص یا مایع ظرفشویی استفاده کنید. در صورت گرم بودن بدنه به دلیل ماندن زیر آفتاب آن را با آب سرد نشویید.

ـ در فصل بارندگی فواصل شستشوی خودرو را کوتاه‌تر کنید و قسمت‌های زیرین بدنه را از گل و لای حاوی نمکی که بر سطح معابر ریخته می‌شود به دقت پاک کنید تا از پوسیدگی بدنه جلوگیری شود.

بنا بر توصیه کارشناسان ،شستشوی موتور در کارواش با فشار زیاد و مسقیم آب، ممکن است به قسمت های برقی و انژکتور خودرو آسیب برساند، از این رو توصیه نمی شود . برای تمیز کردن موتور از لکه های روغن و گرد و غبار میتوانید از تکه ای پارچه مرطوب یا اسپری های کف استاندارد پاک کننده چربی و مخصوص این کار استفاده کرده ، با آب بدون فشار با توجه به قسمت های برقی و انژکتور با دقت کامل اقدام نمائید .

ـ‌ برای پاک کردن فضولات پرندگان، لکه‌های روغنی و شیمیایی، شیره درختان و لکه‌­های ناشناس از روی بدنه سریعا اقدام کنید.

ـ ‌برای پاک کردن قیر و رنگ فقط از نفت استفاده کنید.

ـ ‌پریدگی رنگی خودرو در اثر تصادف طی مدتی‌ کوتاه باعث خورده شدن رنگ اطراف و به اصطلاح بزرگ شدن پریدگی می‌شود. بنابراین برای رنگ‌آمیزی و لکه‌گیری سریعا اقدام کنید.

ـ برای پولیش رنگ و بدنه از مواد استاندارد استفاده کنید و در این کار از افراد خبره مشاوره بگیرید.

تهران دیاگ تعمیر خودرو در محل

ـ پایین آوردن بیش از اندازه ارتفاع خودرو به خرابی کمک فنر و جلوبندی و افزایش استهلاک بدنه منجر می‌شود.

ـ درباره نگهداری فنی خودرو اگر اطلاعات کافی ندارید از دیگران مشورت بگیرید و بازدیدها‌ی دوره‌ای از موتور، سیستم روغن و آبرسانی،‌ سیستم برق، ترمزها،‌ فیلتر هوا و … را فراموش نکنید.

ـ الگوهای رانندگی درست را بیاموزید. این کار علاوه بر افزایش ایمنی باعث بهتر شدن کارایی خودرو و البته کاهش هزینه‌های مرتبط با خرابی و استهلاک می‌شود.

ـ ‌ضدیخ را هر ۴ فصل استفاده کنید، زیرا ماده ضدیخ دمای آب را در محدوده مناسبی برای کارکرد خودرو نگه می‌دارد و در فصل تابستان از جوش آوردن موتور جلوگیری می‌کند. علاوه بر آن مانع خوردگی و پوسیدگی قطعات می‌شود.

ـ رادیاتور خودروهای امروزی آب کمی مصرف می‌کنند با این حال باید آب مناسبی درون آنها ریخته شود. آب لوله‌کشی رسوبات بسیاری دارد که باعث تخریب یا کاهش کارایی واترپمپ و موتور می‌شود . بهتر است هر چند بار می‌توانید آب را بجوشانید و خنک کنید و سپس آن را درون رادیاتور بریزید. البته بدون رسوبات احتمالی باقیمانده در ته ظرف.

www.fanni.hyki.ir

تعمیر خودرو در محل – عیب یابی تخصصی خودرو – کارشناسی رنگ – کارشناسی قبل از خرید خودرو

توسط کارشناسان مجرب و با تجربه تهران دیاگ